Ošetrenie

DETÍ

Objednať sa online

Kedy ísť s dieťatkom prvýkrát k zubárovi?

Rast mliečnych zúbkov začína okolo 6.mesiaca života, pričom posledný mliečny zub vypadne až v 12.rokoch. S návštevou zubného lekára je dobré začať už pri prerezaní prvého mliečneho zúbka, najneskôr však do 12.mesiaca. Vtedy viem rodičom ukázať správny postup pri čistení zuba a poradiť im ohľadom výživy a dojčenia. Ak ste nestihli návštevu pri prerezaní prvého zúbka, tak je dobré ak ju stihnete predtým ako má dieťa problémy. Mliečne zuby sú veľmi dôležitou súčasťou pre správny vývoja dieťaťa, sú nevyhnutné pri jedení, rozprávaní a takisto z psychologického hľadiska. Treba si uvedomiť, že bolesť mliečnych zubov znižuje kvalitu spánku, sústredenosť v škole a ovplyvňuje celkový zdravotný stav dieťaťa. Preto je dobré zubného lekára navštíviť ešte predtým ako daný problém vznikne.

Ako prebieha prvé vyšetrenie?

Priebeh prvého vyšetrenia veľmi záleží od povahy malého pacienta a od prípadných predchádzajúcich skúseností. Pre deti ide o novú skúsenosť a preto je dobré pripraviť ich toto vyšetrenie už doma. Porozprávajte sa, že zubár zúbky spočíta v zrkadielku, prečítajte si detské zubárske knižky a pozrite si videa určené pre deti. Neklamte, že na vyšetrení nebudeme nič robiť a nehovorte im aby sa nebáli lebo potom očakávajú niečo čoho sa báť majú. U dojčiat prebieha ošetrenie s rodičom v kresle kde si skontrolujeme stav zubov, slizníc a uzdičiek. S rodičmi si vysvetlíme správnu hygienu, ak nám to dieťatko dovolí, tak si ju s rodičom trénujeme priamo na ňom. Prejdeme si výživu a dojčenie. Ak je všetko v poriadku, tak vás opäť radi uvidíme na preventívnej prehliadke, ktorá by mala byť polroka po poslednom vyšetrení. U detí 2 a viac rokov sa spolu hráme na zubára, ukážeme si kreslo, všetky pomôcky ako zrkadielko, vzduch, pohárik s vodou a veľké plyšové zuby, ktoré spolu s dieťatkom umyjeme. Pustíme si rozprávku a povozíme dieťatko v kresle, pričom vyšetríme zúbky. Na vstupnom vyšetrení dostane pacient zubnú kefku podľa veku a s rodičmi si prejdeme inštruktáž čistenia. Ak sa budú zuby dotýkať, ukážeme si čistenie medzizubných priestorov. Podľa potreby, najneskôr však od 4.rokov zhotovíme RTG snímky medzizubných priestorov, ktoré nám vedia zachytiť zubný kaz v skorom štádiu a predísť tak náročnejšiemu ošetreniu. Ak je všetko v poriadku, tak pozývame deti na dentálnu hygienu, kde očistíme zuby pomocou špeciálnej zubárskej sprchy a nanesieme fluoridový lak. Ak treba pristúpiť k ošetreniu zubov, je vhodné začať s dentálnou hygienou, aby sa deti zoznámili s prostredím a na ďalšej návšteve budeme zuby ošetrovať.

Možnosti ošetrenia mliečnych zubov

Možnosti ošetrenia mliečnych zubov Možnosti sú v dnešnej dobe veľmi veľké, pri výbere terapeutického postupu záleží od rozsahu poškodeného zuba, od veku dieťaťa, spolupráce s ním a od prianí rodiča. Konzervačné ošetrenie vykonávame podobne ako u dospelých pacientov. Pred deťmi však nespomíname výrazy ako vŕtačka, injekcia, ale všetko sa snažíme pomenovať inak ,no pravdivo (sprcha, horká voda,...). Pred ošetrením je potrebný RTG snímok aby sme poznali rozsah a hĺbku kazu. Ošetrujeme s lokálnym znecitlivením a kofferdamovou blanou alebo optragatom. Znecitlivenie sa používa pre vyblokovanie bolesti čo je veľmi dôležité, pretože mliečne zuby sú oveľa citlivejšie ako zuby trvalé. Kofferdam chráni výplň pred slinou, zabezpečuje tak jej lepšiu životnosť. Takisto sa používa pre bezpečnosť, aby počas ošetrenia malý pacient nič nevdýchol alebo neprehltol. Ak je kaz väčší a zasahuje zubnú dreň pristupujeme k náročnejšiemu ošetreniu časti alebo celej zubnej drene – k pulpotómii alebo k pulpektómii (ošetrenie koreňových kanálikov). Postup je rovnaký ako pri ošetrení výplňou a pre malého pacienta sa nič nemení. Miniinvazívne ošetrenie je ošetrenie bez preparácie, bez použitia rotačných nástrojov. Vykonávame ho u malých detí kde nie je možné pre nízku spoluprácu ošetrenie konzervačné a u detí so začínajúcimi kazmi. Ošetrenie je veľmi rýchle (5 minút) a bezbolestné. Pri tomto ošetrení sa na zuby aplikuje roztok SDF a zub sa prekryje skloionomérnym cementom, ktorý zub spevňuje. Technika však nie je vhodná keď zub už zasiahol zubnú dreň a dieťa má bolesti.

Extrakcia mliečneho zubu

V prípade rozsiahlej deštrukcie zubnej korunky, bez možnosti rekonštrukcie alebo pri prítomnosti hnisavého zápalu, je nutné zub vytiahnuť, aby sa hnis nedostal až k zárodku trvalého zubu, čím by ho poškodil a aby sa do krvného obehu dieťaťa nedostali baktérie ktoré následne spôsobujú iné ochorenia (ekzém, zápal srdcového svalu, zápal obličiek,..) .Samozrejme ošetrenie prebieha v lokálnej anestézii aby dieťa necítilo bolesť.

Keď to nejde inak

Vždy sa snažíme s malým pacientom spriateliť, vytvoriť si s ním vzťah založený na dôvere a tak si zabezpečiť bezproblémové ošetrenie. Nie vždy je to možné, najmä ak má dieťa predchádzajúcu zlú skúsenosť s návštevou stomatológa či zubnej pohotovosti pre bolesť. Vtedy po dôkladnom zvážení všetkých možností s rodičmi pristupujeme k ošetreniu v premedikácií pacienta alebo k celkovej anestézií. Premedikácia pacienta sa vykonáva pomocou účinnej látky Midazolamu, ktorú dieťa vypije spolu s džúsom 15 minút pred začiatkom ošetrenia. Dieťa je pri vedomí, vníma a dokáže s nami komunikovať. Sedáciou sa predchádza najmä traumatickému zážitku, keďže si dieťa daný výkon nebude pamätať. Inhalácia rajského plynu – Entonox, sa používa u detí na odbúranie strachu z ošetrenia, zväčša pri extakciách.

Celková anestézia

K celkovej anestézii pristupujeme až po vyčerpaní všetkých predchádzajúcich možností, pri rozsiahlych deštrukciách zubov s nutnosťou rekonštrukcie viacerých zubov. Celková anestézia je výkon pri ktorej je lekár anestéziológ a dieťa musí pred výkonom absolvovať predoperačné vyšetrenia.